27 lipca 2023

 Wróć do strony głównej

Jak uzyskać warunkowe umorzenie postępowania karnego? Czyli rola obrońcy w postępowaniu karnym.

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

W praktyce najczęściej warunkowe umorzenie postępowania karnego stosowane jest w stosunku do sprawców przestępstw, którzy np. posiadali niewielką ilość narkotyków lub prowadzili pojazd mechaniczny pod wpływem alkoholu (w stanie nietrzeźwości), przy czym stężenie nie alkoholu we krwi nieznacznie przekraczało granicę dzielącą wykroczenie od przestępstwa.

Jeśli więc zawartość alkoholu w naszej krwi przekraczała nieznacznie 0,5 promila, to wówczas warto rozważyć złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Dzięki temu, również i zastosowane środki karne będą mniej dotkliwe. Z kolei krótszy okres np. stosowania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, może pozwolić na brak konieczności ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Korzyści takiego rozwiązania sprawy są więc niebagatelne. Oczywiście sąd może, lecz nie musi zgodzić się z naszym wnioskiem.

Dlatego warto zadbać o swój interes już na etapie postępowania przygotowawczego. Jeśli bowiem przekonamy prokuratora, to on sam może wystąpić z takim wnioskiem. Nasze rokowania na powodzenie zwiększą się.

Wszystko zależy od odpowiedniej argumentacji, zebrania dokumentacji w sprawie. Innymi słowy jeśli będziemy dostatecznie aktywni, szansę na powodzenie wzrosną.

Jak zawsze zachęcam do korzystania z profesjonalnej pomocy prawnej, która może zwiększyć możliwość powodzenia na etapie wnioskowania o warunkowe umorzenie postępowania karnego – już w momencie gdy zostaliśmy wezwani na przesłuchanie w charakterze podejrzanego.

 

Działamy na terenie całego kraju.

 

Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola - Bochnia, Brzesko, Tarnów, Wieliczka

tel. 600 123 400, mail: gola@danielgola.pl

adwokat Bochnia, radca prawny Bochnia, adwokat Brzesko, radca prawny Brzesko

 

Jak uzyskać warunkowe umorzenie postępowania karnego? Jazda w stanie nietrzeźwości, a rola obrońcy.