Postępowanie przygotowawcze na policji lub w prokuraturze trwa ponad miarę?
Nie krzycz jak ten ptak - rozważ złożenie skargi na przewlekłość.
Złożyłeś zawiadomienie o przestępstwie. I nic. Sprawa czeka, dowody mogą zostać utracone. Sprawca stanie się niewypłacalny, zacznie się ukrywać. Czy to możliwe, że ktoś o tej sprawie zapomniał?
Ok, przejdźmy do konkretów.
Dochodzenie powinno być ukończone w ciągu 2 miesięcy. A zatem, kluczowe dla określenia czasu trwania postępowania jest ustalenie daty wydania postanowienia o wszczęciu dochodzenia.
Prokurator może przedłużyć ten okres do 3 miesięcy.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach może przedłużyć dochodzenie na dalszy czas oznaczony.
Tyle w teorii. W praktyce szczególnie uzasadniony przypadek jest normą. A nie powinien. Ponadto lektura postanowień o przedłużeniu dochodzenia wskazuje, że są to postanowienia wydawane mechanicznie, bez zastanowienia i uzasadnienia. Tymczasem, przepis jest obarczony podwójnym kwantyfikatorem. Przedłużenie dochodzenia ponad 3 miesiące powinno być nie tylko uzasadnione, ale też musi być uzasadnione szczególnie. Oznacza to, że musi wystąpić szczególny przypadek, w którym dochodzenie powinno trwać ponad 3 miesiące. Organy ścigania często tłumaczą się ilością spraw, brakami kadrowymi. Nie ma to jednak żadnego znaczenia. Jeśli Państwo jest niewydolne, to nie może to obciążać obywatela. I kropka.
Wiele osób obawia się, że jak złoży skargę, to coś złego się stanie, ktoś będzie nas gorzej traktować.
Nic bardziej mylnego. Ze swojego doświadczenia wiem, że osoby, które są aktywne, pokazują zaangażowanie w sprawę, są traktowane priorytetowo. Nikt przecież nie chce narazić się takiej osobie. Oczywiście, jeśli Twoje skargi i pisma będą nacechowane złośliwością, to nie spodziewaj się pozytywnego przyjęcia.
Skarga na przewlekłość w postępowaniu karnym – przygotowawczym jest obwarowana dodatkowymi wymogami formalnymi, których niespełnienie wiązać się będzie z jej odrzuceniem, bez wezwania do uzupełnienia braków.
Jak zawsze zachęcam do skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej. Sporządzenie skargi na przewlekłość w postępowaniu karnym wymaga gruntownej analizy akt sprawy oraz spełnienia dodatkowych wymogów formalnych.
Uwzględnienie skargi na przewlekłość nie tylko przyspieszy postępowanie, ale też spowoduje, że będzie możliwe przyznanie na Twoją rzecz kwoty od 2000 do 20 000 złotych. Jak widzisz, warto skorzystać z tego instrumentu. Nawet jeśli skarga nie zostanie uwzględniona, to i tak wywoła zamierzony efekt.
radca prawny Daniel Gola