20 maja 2023

 Wróć do strony głównej

Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom przegrywa w Naczelnym Sądzie Administracyjnym!

 

Sprawa dość odległa - bo jej początki sięgają 2021 roku.

Strona złożyła wniosek o udzielenie informacji publicznej do Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom. Organ nie odpowiedział na wniosek w ustawowym, 14 - dniowym terminie, toteż złożyliśmy skargę na bezczynność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

Nasza skarga została oddalona. Sąd stwierdził, że adres mailowy (alias) nie odzwierciedla danych osoby skarżącej. Innymi słowy WSA w Krakowie oczekiwał, że jeśli alias brzmi "myszka miki" to skargę podpisze Myszka Miki. A, że Myszka Miki nie żyje, to uznał, iż brak jest legitymacji strony do złożenia skargi.

Sugerował nadto, że strona mogła się włamać na skrzynkę innej osoby.

 

Z wyrokiem się nie zgodziliśmy i złożyliśmy skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

NSA uznał skargę kasacyjną za zasadną i stwierdził m.in., że: "Przede wszystkim jak słusznie podniesiono w skardze kasacyjnej, adres poczty mejlowej może być dowolnie określony (...). Zupełnie niezrozumiałe jest utożsamianie przez WSA osoby wskazanej w adresie poczty mejlowej z faktycznym nadawcą mejla".

 

NSA stwierdził dalej, że: "Nie sposób przyjąć (...), że swoją skargę oparła na mejlu uzyskanym na skutek nieuprawnionego dostępu do skrzynki mejlowej będącej własnością innej osoby, czy też, że weszła w jego posiadanie w inny bliżej nieokreślony sposób".

 

Reasumując, możesz zapytać organ o cokolwiek, nie podpisać się i zrobić to z dowolnej skrzynki mailowej.  Organ ma obowiązek udzielić odpowiedzi w ciągu 14 dni

 

Działamy na terenie całego kraju.
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola - Bochnia, Brzesko, Tarnów, Wieliczka
gola@danielgola.pl
tel. 600 123 400
 
adwokat Bochnia, radca prawny Bochnia, adwokat Brzesko, radca prawny Brzesko

Skuteczna skarga kasacyjna od wyroku WSA w Krakowie.
Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom przegrywa w NSA, czyli jak uzyskać dostęp do informacji publicznej.